Rok 2020 zmienił nas, zmienił społeczeństwo, kraje, świat. Mieliśmy do czynienia z problemami, których nie mogliśmy sami rozwiązać, gdzie nie mieliśmy wpływu na bieg wydarzeń. Nie było wszystkim lekko, najgorzej w tej sytuacji było migrantom i migrantkom, uchodźcom i uchodźczyniom. Szczególnie tym, którzy przyjechali do Polski kilka miesięcy przed epidemią.
Nowo przybyli migranci nie mieli czasu na adaptację, nauczenie się języka, znalezienie pracy… w związku z czym zostali zmuszeni do powrotu. Według danych Ambasady Ukrainy w Polsce w pierwszych tygodniach epidemii na Ukrainę wróciło ponad 80 tys. Ukraińców. Ci, którzy mieszkają w Polsce od kilku lat, trzymali się jak mogli. Nie było to łatwe. Jeden po drugim tracili pracę, ale nie nadziei.
40% cudzoziemców, zostało zmuszonych, by zmienić zakład pracy
Niektórzy stracili pracę, inni zaczęli pracować mniej. Według badania przeprowadzonego przez firmę EWL, niemal 40% cudzoziemców, którzy pozostali w naszym kraju po wybuchu pandemii, zostało zmuszonych, by w jej trakcie zmienić zakład pracy, a niemal 1/3 – branżę zatrudnienia.
Ale migranci i uchodźcy to specyficzna kategoria na rynku pracy. Mimo trudności zazwyczaj dość szybko dostosowują się do nowych realiów. Rynek pracy w czasie krajowego lockdownu (i teraz) wygląda dramatycznie. Podczas pierwszej fali pandemii liczba publikowanych ogłoszeń o pracę drastycznie spadła.
Rynek pracy w czasie COVID-19
Jak wskazuje lipcowy raport Grant Thornton „Rynek pracy w czasie COVID-19”, w kwietniu liczba nowych ofert pracy była o 51 proc. niższa w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, a w maju – o 41,6 proc. W lipcu pracodawcy opublikowali ich o blisko 1/5 mniej.
Ten „inny” rok jest stress-testem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Pracownicy-migranci teraz jeszcze chętniej i szybciej chcą się uczyć nowych kompetencji. Ponieważ zdają sobie sprawę, że w razie problemów muszą sobie poradzić na rynku pracy, a sytuacja może zmienić się z dnia na dzień.
Koronawirus, pandemia, samoizolacja stały się wyzwaniem dla nas wszystkich
Ale nasi bohaterzy i bohaterki nie poddali się, pokonali trudności, nauczyli się czegoś nowego, zdobyli nowe umiejętności i wiedzę. Ci ludzie inspirują i motywują.
Poznajmy ich i posłuchajmy czym się z nami podzielili.
„Pod czas kwarantanny miałem wzrost obciążenia w pracy, ale też więcej swobody – jeździłem do pracy w pustych autobusach, gdy inni byli zamknięci w domu i pracowali zdalnie.”
„Straciłam pracę ale udało się pozyskać ciekawy staż i szlifować nowe umiejętności oraz pracować w środowisku z osobami niepełnosprawnymi.”
„W czasie pandemii nauczyłam się doceniać czas i radość każdego dnia, cieszyć się życiem tu i teraz! „
„Nie straciłam pracy – i to super. Ukończyłam kurs Manager gastronomii i z wiarą idę w kierunku spełnienia swoich marzeń i celów.”
„Kwarantanna zmusiła nas do zatrzymania się, nastąpiła ponowna ocena wartości, przyszło zrozumienie, że nic nie jest trwałe. Zaczęliśmy szukać nowych możliwości rozwoju biznesu, słuchaliśmy różnych webinariów, czytaliśmy książki o samorozwoju, biznesie i psychologii pieniądza. Opanowaliśmy nowe programy komputerowe, pogłębiliśmy poziom znajomości języków obcych.”
„Wykorzystałam czas pandemii na swoją korzyść. Przez krótki czas nauczyłam się online języka polskiego, ukończyłam zdalnie kurs z rachunkowości w Warszawie i rozpoczęłam naukę na uniwersytecie. Wzięłam udział w targach pracy i w rozmowie kwalifikacyjnej online. Teraz pracuję i studiuję zdalnie. Nauczyłam się o sobie, że nie zawsze wszystko idzie według mojego planu, ale trzeba szybko przystosować się do zmian i nie brać wszystkiego sobie do serca, być na pozytywie!”
„Aktywnie szukam pracy i nowej drogi zawodowej. Mam w sobie dużo energii i motywacji aby podjąć się nowych wyzwań.”
„Pracowałam i pracuję cały czas zdalnie. I tak jest dla mnie ok. Podczas kwarantanny wydziergałam 3 swetry, 4 pary skarpet, nie udało mi ułożyć puzzli i do tego przytyłam 6 kilogramów .”
(autorka: Oksana Denysyuk.)
Zdjęcia @Alicja Szulc
PUNKT INFORMACJI ZAWODOWEJ DLA CUDZOZIEMCÓW. Projekt realizowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa