Skip to content

III seminarium budowania zdolności w ramach europejskiego projektu Skills for Transition (SKI.F.T.)

ESG stosowane przez i dla mikroprzedsiębiorstw ekonomii społecznej – trzecie seminarium budowania zdolności w ramach europejskiego projektu Skills for Transition (SKI.F.T.)

Mikro i małe przedsiębiorstwa ekonomii społecznej z Danii, Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii i Turcji dołączyły do konsorcjum projektu SKI.F.T. na jego trzecim międzynarodowym seminarium budowania zdolności, które odbyło się 18 lutego 2025 r. w Warszawie.

Celem wydarzenia było:

➡️pogłębienie wiedzy na temat istniejących narzędzi wspierających zieloną transformację przedsiębiorstw (w tym przedsiębiorstw ekonomii społecznej), a tym samym

➡️omówienie możliwości przekształcania i wdrażania (nowych) modeli biznesowych, a także

➡️czerpanie inspiracji z wymiany doświadczeń i pomysłów, uczenie się od siebie nawzajem oraz budowanie więzi na potrzeby przyszłych partnerstw i wymiany.

Specjalny nacisk podczas wydarzenia położono na ESG. Eksperci zapewnili uczestniczącym przedsiębiorstwom ekonomii społecznej oraz partnerom projektu SKI.F.T. głębszy wgląd w raportowanie i wdrażanie ESG. Szczególną uwagę poświęcono również identyfikacji i zaangażowaniu interesariuszy, ESG jako szansie na budowanie nowych partnerstw, a także raportowaniu ESG jako narzędziu komunikacji.

Wszystkie uczestniczące przedsiębiorstwa są beneficjentami bezpośredniego wsparcia finansowego z unijnego Programu COSME-SMP. Reprezentują one (społeczne) spółdzielnie, stowarzyszenia oraz małe fundacje z różnych sektorów i obszarów działalności, takich jak żywność i handel detaliczny, edukacja i szkolenia, IT, usługi społeczne, gospodarka o obiegu zamkniętym czy badania naukowe. Dzięki finansowaniu będą mogły nabyć usługi eksperckie, które dostarczą im niezbędnej wiedzy i kompetencji do działań na rzecz bardziej ekologicznych produktów, usług lub ogólnej działalności przedsiębiorstwa. Projekty planowane przez przedsiębiorstwa-beneficjentów w tym kontekście obejmują m.in. poprawę raportowania (ESG), przegląd modeli biznesowych (np. w kierunku lepszej cyrkularności), zwiększenie zdolności do wykorzystywania i rozwijania rozwiązań cyfrowych, rewizję relacji z interesariuszami i tworzenie nowych partnerstw oraz wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych.

Zapytane o motywację do udziału w warszawskim seminarium budowania zdolności SKI.F.T., wiele przedsiębiorstw wskazało na możliwość zdobycia wiedzy o praktycznym zastosowaniu ram i narzędzi, takich jak ESG, a także – co niemniej ważne – na okazję do nawiązania kontaktów z innymi mikro i małymi przedsiębiorstwami ekonomii społecznej oraz wykorzystania zdobytej wiedzy jako inspiracji dla własnych projektów.

O SKI.F.T.: Projekt SKI.F.T. (Skills for Transition – Zwiększanie Wpływu Mikro i Małych Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej) ma na celu wspieranie rozwoju małych i mikroprzedsiębiorstw ekonomii społecznej w kontekście zielonej transformacji. W ramach projektu przedsiębiorstwa te otrzymają mentoring, coaching i inne usługi wspierające rozwój biznesu, a także bezpośrednie wsparcie finansowe, które pomoże im dostosować modele biznesowe, nawiązać lub wzmocnić współpracę z podmiotami publicznymi i prywatnymi, a

także zintegrować się z lokalnymi „zielonymi społecznymi” łańcuchami wartości oraz poprawić komunikację.

Więcej informacji: http://www.skift.kooperationen.dk

Udostępnij: