WYDANIE PRASOWE
Małe i mikro podmioty ekonomii społecznej jako kluczowi gracze na drodze do zielonej transformacji Europy: Potencjał i wyzwania
Wrażenia z Europejskiego Webinaru SKI.F.T.
Nowe perspektywy dla małych i mikro podmiotów ekonomii społecznej w kontekście zielonej transformacji były głównym tematem webinaru zorganizowanego przez partnerów projektu SKI.F.T. finansowanego przez UE, który odbył się 29 października 2024 roku.
W wydarzeniu wzięły udział podmioty ekonomii społecznej, organizacje wspierające i inni aktorzy ES, organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz przedstawiciele środowiska naukowego z 9 państw członkowskich UE, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Turcji, a także przedstawiciele organizacji europejskich i Komisji Europejskiej.
Podczas webinaru zaprezentowało się kilka mikro i małych podmiotów ekonomii społecznej z różnych sektorów działalności (recykling i upcykling, budownictwo, IT, gospodarka odpadami, …). Na podstawie ich wystąpień widać ogromny potencjał innowacyjny oraz wartość dodaną, jaką wnoszą te podmioty w kontekście społecznej zielonej transformacji. Potencjał, który niestety często nie może być w pełni wykorzystany z powodu licznych wyzwań tj. ograniczony dostęp do finansowania, które nadal w dużej mierze skierowane jest do średnich i dużych przedsiębiorstw, brak zasobów ludzkich, niewystarczająca wiedza na temat potencjalnych partnerów (w tym dostawców lub ekspertów), przeszkody legislacyjne czy po prostu brak widoczności i uznania ich wartości dodanej…
Wyzwania te muszą brać pod uwagę również organizacje wspierające (ekonomię społeczną) i inne podmioty, które opracowują i rozwijają narzędzia i programy dla małych i mikro PESów, które chcą zaangażować się (bardziej) w procesy zielonej transformacji. Niektórzy uczestnicy wskazywali, że w perspektywie ekonomii społecznej zadanie tych organizacji wykracza (lub powinno wykraczać) poza dostarczaniem szkoleń/usług animacyjnych na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Takie organizacje wspierające powinny umożliwiać współpracę, mutualizację i tworzenie lokalnych „społecznie zielonych” łańcuchów wartości, w których małe i mikro podmioty ekonomii społecznej są w pełni zintegrowane.
Wśród możliwych kierunków i działań, które powinny zostać uwzględnione w przyszłości przez ekonomię społeczną i decydentów politycznych na poziomie regionalnym, krajowym i/lub unijnym, znajdują się, zdaniem prelegentów i uczestników, między innymi takie:
– Potrzeba budowania przez Europę bogatego wizerunku MŚP w sposób zróżnicowany, zamiast koncentrować inwestycje i uwagę głównie na „europejskich liderach”.
– Rozwój innowacji: Wzmocniona współpraca między podmiotami ekonomii społecznej, a także między przedsiębiorstwami ekonomii społecznej i biznesem poza ES.
– Więcej inwestycji w rozwój umiejętności
– Zapewnienie wsparcia finansowego (również poprzez utrzymanie i dopracowanie Invest EU i jej okna społecznego w celu zmobilizowania prywatnego finansowania przez banki etyczne i alternatywne, a także inne podmioty finansowe);
– Stworzenie większej ilości zachęt podatkowych.
W swoich wnioskach Giuseppe Guerini, Prezydent CECOP i członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przypomniał uczestnikom o znaczeniu łączenia zasad zrównoważonego rozwoju i przedsiębiorczości z wartościami takimi jak demokracja i integracja. Zasugerował uzupełnienie potrójnej linii przewodniej „Ludzie, Planeta, Zysk”, która ma na celu zmierzyć sukces przedsiębiorczości również pod względem zrównoważonego rozwoju, o „Produktywność, Partycypację i Postęp dla wszystkich”.
Organizatorzy pragną podziękować w szczególności Joannie Wierzbie (Spółdzielnia Socjalna Zero Ban – PL), Laurze Klakk (Log Ladies – DK), Marii Rosie Manca (Spółdzielnia Socjalna Padre Daniele Badiali – IT), Davide Specchio (Stowarzyszenie Virtual Life – IT), Annie Skocz (sTOP – PL), Manon Tondeur i Laurence Vandenhoeke (Groupe One – BE), Henrik Nørgaard (Clean Cluster – DK), Lois Pimentel Iglesias (Komisja Europejska, DG Grow), Daniel Sorrosal (FEBEA) oraz Giuseppe Guerini, Prezydent CECOP i Członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Więcej informacji na temat SKI.F.T. oraz krótki raport z webinaru można znaleźć a oficjalnej stronie projektu: https://skift.kooperationen.dk/forside/