Pierwsze spotkanie partnerów projektu SKI.F.T w Kopenhadze
SKI.F.T. – słowo pochodzące z języka duńskiego, które oznacza zmianę to tytuł nowego międzynarodowego projektu, którego celem jest wspieranie mikro i małych przedsiębiorstw ekonomii społecznej, dążących do przekształcenia swojego modelu biznesowego i świadczonych usług w bardziej zrównoważone ekologicznie. Rozpoczęty w październiku 2023 r. projekt jest współfinansowany przez unijny program SMP-COSME i tworzy go pięć organizacji działających na rzecz ekonomii społecznej: Kooperationen (Dania), FISE (Polska), COESI (Włochy), Demetra Formazione (Włochy), Legacoop Emilia-Romagna (Włochy), REVES aisbl (Europejska Sieć Miast i Regionów na rzecz ES) i CECOP (Europejska Federacja Spółdzielni Przemysłowych i Usługowych).
W ramach projektu partnerzy będą świadczyć określone usługi doradcze i coachingowe dla mikro i małych przedsiębiorstw ekonomii społecznej, które umożliwią przeanalizowanie modelu biznesowego PES i nadanie mu bardziej zrównoważonego ekologicznie charakteru.
Ponadto, przedsiębiorstwa korzystające ze wsparcia w ramach projektu będą miały możliwość otrzymania bezpośredniego wsparcia finansowego na pokrycie kosztów dodatkowego coachingu i mentoringu np. na tworzenie lokalnych, społecznych i ekologicznych łańcuchów wartości, komunikację, wykorzystanie narzędzi cyfrowych, które uznają za niezbędne, itp. Przez cały ten proces, na różnych etapach projektu, będziemy mobilizować i zachęcać jego uczestników do nawiązania współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń. To kolektywne podejście dotyczyć będzie nie tylko samych PES, ale również innych interesariuszy ES, z którymi PES współpracują lub chciałyby nawiązać współpracę.
Pierwsze międzynarodowe spotkanie, zorganizowane przez lidera projektu – Kooperationen odbyło się w dniach 5 i 6 grudnia 2023 r. w Kopenhadze. Na nim konsorcjum projektowe miało okazję ustalić ramy nadchodzących działań. Partnerzy starali się doprecyzować jakie są potrzeby mikro i małych przedsiębiorstw ES oraz stworzyć wspólną metodologię, którą mogliby wykorzystać na potrzeby usług doradczych i coachingowych.
Wyniki pierwszej ankiety, przeprowadzonej jeszcze przed spotkaniem, rzuciły nieco więcej światła na wyzwania stojące przed mikro i małymi przedsiębiorstwami ekonomii społecznej. Okazuje się, że wyzwaniem już nie tylko jest brakująca wiedza i tzw. know-how. Respondenci wskazywali również, że brakuje im czasu na skorzystanie z doradztwa czy udział w coachingu.
Głównym celem, a zarazem wyzwaniem konsorcjum SKI.F.T. na nadchodzące miesiące jest więc opracowanie oferty szkoleniowej, która będzie ściśle związana z bieżącą działalnością tych przedsiębiorstw, uwzględni wyżej wymienione wyzwania i będzie dostosowana do ich konkretnych potrzeb.
Kolejne międzynarodowe spotkanie partnerów projektu już w lutym 2024 r. – tym razem zorganizowane będzie online. Będzie to mocno merytoryczne spotkanie, gdzie partnerzy podzielą się zebranymi przez nich informacjami o dostępnych już na rynku zielonych narzędziach wspierających PES.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie to osobą do kontaktu w FISE jest Urszula Fila-Kicman: urszula.fila@fise.org.pl
Zachęcamy do śledzenia naszej strony w j. polskim oraz do odwiedzenia oficjalnej strony projektu SKI.F.T dostępnej w j. angielskim: https://skift.kooperationen.dk/forside/.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or EISMEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.