Katalizator innowacji społecznych 2

Pierwsza edycja Katalizatora innowacji społecznych – realizowane od 2020 do końca 2023 roku – potwierdziła nasze intuicje – w budowaniu ekosystemu kluczowe jest spotykanie ze sobą osób z różnych środowisk, budowanie wzajemnego zaufania, ale też wspieranie w nabywaniu nowych kompetencji i wiedzy. Wiemy, że jesteśmy na właściwej ścieżce, ale droga ta jest jeszcze długa. Dlatego także w kolejnych latach będziemy wspierać rozwój innowacji społecznych w Polsce.

Będziemy nadal działać na rzecz tworzenia przyjaznego, zróżnicowanego i współpracującego ekosystemu innowacji społecznych. W swoje działania chcemy włączać nie tylko innowatorów i innowatorki, ale też podmioty wspierające je we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań, w tym zespoły inkubatorów innowacji społecznych, pozostałych ekspertów(ki) oraz przedstawiciel(k)i samorządów i administracji. Ogromną wartość widzimy w sieciowaniu ze sobą osób i instytucji działających w obszarze innowacji społecznych – budowaniu nowych relacji i wzmacnianiu tych istniejących. 

Zamierzamy też równolegle podnosić kompetencje i umiejętności różnych podmiotów wchodzących w skład ekosystemu innowacji społecznych, tworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń i wyposażać w narzędzia służące rozwijaniu innowacyjności społecznej w Polsce.

W tej edycji istotnym działaniem będzie również działalność rzecznicza – wzmocnienie marki innowacji społecznych, zakorzenienie jej w systemie – jako narzędzia i metody do wprowadzania zmiany społecznej. Naszą ambicją jest skupienie się na istniejących już innowacjach społecznych (w tym powstałych przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego) i na ich przykładzie opowiadanie o historiach tych innowacji, metodach pracy nad nimi i wpływie na rozwiązywanie problemów społecznych, jednocześnie wzmacniając ich pozycje w systemie. 

Będziemy pracować nad stworzeniem sieci ambasadorów i ambasadorek, którzy z naszym wsparciem mogliby działać na rzecz innowacji społecznych poszerzając zasięg naszych działań i docierać do prywatnych i publicznych instytucji, wyposażając je w kompetencje do stworzenia przyjaznych warunków dla rozwoju innowacji społecznych. 

Chcemy również podjąć próbę zmapowania metod badawczych i ewaluacyjnych wykorzystywanych w analizowaniu efektywności innowacji społecznych (w tym kosztowej). Widzimy też szansę na zbliżenie procesów ewaluacyjnych i uwspólnienie niektórych wskaźników, co umożliwi łatwiejsze porównywanie ze sobą istniejących innowacji, a co za tym idzie optymalizację tych nowo powstających. 

Będziemy dalej rozwijać bazę innowacji społecznych stanowiącą część portalu innowacjespoleczne.pl, zasilając nowymi treściami i rozbudowując funkcjonalności oraz promując ją w celu poszerzenia grona odbiorców. W planach mamy zwiększenie częstotliwości i liczby innych publikowanych na portalu materiałów z ambicją, aby portal pozostał podstawowym źródłem informacji o bieżących wydarzeniach i wiadomościach ze świata innowacji społecznych. 

Zadbamy, aby do Polski docierały najlepsze zagraniczne inspiracje i wzory działania w obszarze innowacji społecznych i były prezentowane na innowacjespoleczne.pl. Zamierzamy również kontynuować realizowanie podcastu i wydawanie publikacji dotyczących różnych aspektów pracy w ekosystemie innowacji społecznych.

Katalizator innowacji społecznych realizujemy ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-27 w partnerstwie z Fundacją Stocznia.

Czas trwania: kwiecień 2024 – marzec 2029

Koordynator projektu: Krzysztof Alcer (krzysztof.alcer@fise.org.pl)

Zespół po stronie FISE: Krzysztof Alcer, Eliza Gryszko, Aleksandra Kot-Staniszewska

Wartość projektu (całkowity koszt): 11 991 705 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 11 392 119,75 zł

 

Jeśli mają Państwo podejrzenia o niezgodności naszego projektu lub naszych działań z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), możecie je Państwo przekazać do Instytucji Zarządzającej.
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności z tą Konwencją mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą:

  1. poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa;
  2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Udostępij:

Skip to content