Działamy od 1990 roku
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) jest niezależną organizacją non-profit. Została utworzona w 1990 roku przez osoby związane z opozycją demokratyczną w czasach PRL-u. Przez wiele lat Zarządowi Fundacji przewodniczył Henryk Wujec (działacz opozycji demokratycznej, poseł na Sejm RP), który jest członkiem organizacji do dziś.
Z FISE związali się wybitni eksperci i autorytety w dziecinie polityki społecznej: Jacek Kuroń (1934-2004, dwukrotnie Minister Pracy i Polityki Społecznej) i Michał Boni (ekspert Centrum Badań Społeczno-Ekonomicznych, były Minister Pracy i Polityki Społecznej i Minister Administracji i Cyfryzacja). Siedziba organizacji mieści się w Warszawie.
Misją organizacji jest podejście systemowe i działanie na rzecz wzrostu zatrudnienia, szczególnie wśród grup biernych zawodowo.
Działalność Fundacji koncentruje się wokół zagadnień bezrobocia, rynku pracy i zatrudnienia w kontekście migracji, ekonomii społecznej i innowacji społecznych. Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 150 projektów, przeszkoliliśmy prawie 8 tysięcy pracowników publicznych i prywatnych instytucji rynku pracy oraz wydaliśmy kilkadziesiąt publikacji poświęconych problematyce rynku pracy. Prowadzimy także portal internetowy www.rynekpracy.org poświęcony tej tematyce.
Ekonomia społeczna
Ekonomia społeczna to działania biznesowe nastawione głównie na pozytywną zmianę społeczną, a nie na maksymalizację zysku.
FISE od 2005 roku działa w tym sektorze, zarówno pracując bezpośrednio z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, jak i starając się wpływać na zmianę polskiego prawa, postaw urzędników oraz klientów biznesowych i indywidualnych.
Jesteśmy członkiem Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, najstarszej (założonej w 2004 roku) polskiej instytucji zrzeszającej organizacje zajmujące się ekonomią społeczną a w latach 2004-2015 prowadziliśmy sekretariat SKES.
Jako członek SKES angażujemy się m.in. w prace na rzecz zmian prawnych w obszarze ekonomii społecznej, współtworzenie i konsultowanie krajowych i regionalnych dokumentów strategicznych oraz monitorowanie realizacji programów operacyjnych.
Od 2011 jesteśmy organizatorem Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku, jedynego ogólnopolskiego konkursu tego typu, w którym nagradzane są firmy społeczne najlepiej radzące sobie na rynku.
Upowszechnianiem ekonomii społecznej FISE zajmuje się również poprzez nadawanie przedsiębiorcom społecznym certyfikatu jakości Znak eS.
Od 2005 roku prowadzimy portal internetowy ekonomiaspoleczna.pl, który jest największym polskim źródłem informacji na temat przedsiębiorczości społecznej w kraju i na świecie, codziennie aktualizowanym serwisem z aktualnościami, przeglądami prasy, poradami prawnymi, biblioteką publikacji elektronicznych.
Częścią portalu jest też Atlas Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej – największy autorski zbiór dokładnych informacji o najlepszych polskich przedsiębiorstwach społecznych.
Prowadzony przez FISE od 2009 roku Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej to przykład działania skierowanego bezpośrednio do osób w trudnej sytuacji na rynku pracy, ale również do organizacji pozarządowych myślących o ekonomizacji swoich działań. OWES służy edukacji początkujących przedsiębiorców i inkubacji przedsiębiorstw społecznych.
Istniejące przedsiębiorstwa społeczne FISE stara się wspierać w ramach tworzonego Klastra ES, przedsięwzięcia, w ramach którego zespół fundacji, zewnętrzni eksperci oraz przedsiębiorcy społeczni pracują nad stworzeniem dobrych jakościowo i atrakcyjnych dla zwykłego klienta produktów.
Nowym działaniem FISE jest współpraca z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych przy testowaniu innowacyjnych instrumentów finansowych dla polskich przedsiębiorstw społecznych.