> Programy i projekty FISE
Ekonomia społeczna
OWES to projekt wsparcia dla pracodawców, którzy tworzą miejsca pracy dla osób, którym trudniej odnaleźć się na rynku pracy – zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz zawodowym.
Wspieramy tych, którzy tworzą miejsca pracy dla osób, którym trudniej odnaleźć się na rynku pracy – zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym. Jesteśmy po to, by pomagać organizacjom łączącym działalność społeczną z aktywnością ekonomiczną.
Współpracujemy z instytucjami publicznymi z otoczenia rynku pracy i pomocy społecznej. Żeby nasze działania były jeszcze bardziej skuteczne do współpracy angażujemy też biznes.
Konkurs organizujemy od 2010 roku. Celem Konkursu jest docenianie przedsiębiorstw, którzy w biznesie kierują się nie tylko zyskiem, wspierają lokalne społeczności, rozwijają się i pokazują, że dobro wraca. Dają szansę osobom z grup defaworyzowanych na pracę, naukę i godne życie.
Partnerami Konkursu są: TISE SA, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, BGK, ANG Odpowiedzialne Finanse, PwC Polska, Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców. Partnerami Gali Konkursu są Association Solidarite France Pologne i Związek Lustracyjni Spółdzielni. Patronem merytorycznym Konkursu jest Stała Konferencja Ekonomii Społecznej.
Celem programu jest popularyzowanie i rozwijanie ekonomii społecznej wśród mieszkańców Mazowsza. Program ma na celu zwiększenie świadomości na temat ekonomii społecznej oraz jej roli w rozwoju usług lokalnych.
Program obejmuje różnorodne działania edukacyjne, takie jak szkolenia i seminaria, warsztaty, doradztwo, wizyty studyjne i przedstawianie dobrych praktyk dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (JST) i mieszkańców. W ramach projektu prowadzona jest także kampania społeczna promująca ekonomię społeczną pod nazwą „ES jak Sukces”.
Program ma na celu wspieranie rozwoju podmiotów ekonomii społecznej (PES) i przedsiębiorstw społecznych (PS). W ramach tego działania kompleksowo wsparamy istniejące PES i PS, rozwijamy potencjał tych podmiotów, upowszechnianiamy wiedzę o idei ekonomii społecznej wśród mieszkańców oraz wspieramy tworzenie nowych podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych.
Poza tym, zależy nam na wzmacnianiu współpracy jednostek samorządu terytorialnego (JST) z sektorem ekonomii społecznej i rozwijaniu potencjału kadr Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) w tym wzmacnianiu Klastra Ekonomii Społecznej.
SKES to formalne porozumienie działające na podstawie Umowy Porozumienia w sprawie funkcjonowania Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej z dnia 29 września 2006, następujących instytucji: Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja dla Polski, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Instytut Rozwoju Służb Społecznych, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy.
Stała Konferencja Ekonomii Społecznej formalnie nie posiada osobowości prawnej, ale składa się z różnych zarejestrowanych instytucji. Obecnie SKES tworzy, poza FISE, dziewięć organizacji.
Ekonomia Społeczna.pl (www.ekonomiaspoleczna.pl) to wyjątkowy portal informacyjno – edukacyjny, łączący temat ekonomii z działalnością społeczną. Piszemy na nim o ludziach, inicjatywach, organizacjach i firmach, które w prowadzeniu biznesu społecznego widzą sposób na życie. Udowadniamy, że cele prospołeczne i chęć zysku wcale nie muszą się wykluczać. Na łamach portalu promujemy innowacje społeczne na rzecz ochrony środowiska naturalnego, i nowoczesne interpretacje działań na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Wierzymy, że każda gałąź biznesu może zmienić świat na lepszy, jeśli przestaniemy myśleć tylko o sobie, a zaczniemy dbać także o innych.
Od 2005 roku Ekonomia Społeczna.pl jest rzetelnym źródłem informacji o przedsiębiorczości społecznej w kraju i na świecie.
Innowacje społeczne
TransferHUB to inkubator innowacji społecznych, który prowadzony jest przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych od 2016 roku. Inkubator wspiera nowatorskie i obiecujące rozwiązania, które poprawiają warunki pracy i zwiększają dostępność zatrudnienia. Wsparcia udzielamy poprzez pomoc finansową, konsultacje eksperckie oraz kontaktowanie ze sobą osób innowatorskich z całej Polski. W sumie wsparliśmy rozwój ponad 80 innowacji, a w roku 2024 rozpoczęliśmy kolejną, trzecią edycję inkubatora.
W TransferHUB prowadzimy nabór ciągły, to znaczy, że swój pomysł można zgłosić w każdej chwili, a nabór będzie trwał do momentu wyczerpania środków na wsparcie innowacji. Zgłoszenie odbywa się na początku przez wypełnienie formularza zgłoszenia, który jest dostępny na stronie internetowej TransferHUB.
Projekt realizowany od 2020 roku wspólnie z Fundacją Stocznia. Celem działań się budowanie i wzmacnianie przyjaznego środowiska dla rozwoju innowacji społecznych w Polsce. W ramach zadań projektowych sieciujemy organizacje i instytucje zajmujące się innowacjami społecznymi, wspieramy inkubatory i akceleratory innowacji społecznych, wspieramy innowatorki i innowatorów społecznych oraz inne podmioty realizujące projekty innowacyjne. Prowadzimy także portal innowacjespoleczne.pl, na którym gromadzimy wiedzę o innowacjach społecznych.
Katalizator innowacji społecznych realizujemy ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Zakończenie działań planujemy na marzec 2029 roku.
Po kilkunastu latach prowadzenia wielu działań na rzecz rozwijania innowacji społecznych w Polsce, postanowiliśmy zrobić coś, żeby innowacje społeczne mogły być dostępne dla wszystkich, którzy chcą z nich korzystać. Chcemy, żeby sklep był samowystarczalny, żeby sprzedaż pokrywała koszt produkcji i dystrybucji, co w konsekwencji sprawi, że sklep z innowacjami będzie trwałym narzędziem upowszechniania polskich innowacji społecznych. Sklep powstał ze środków własnych FISE.
Rynek pracy
Punkt informacji zawodowej dla cudzoziemców prowadzimy od 2028 roku.
Głównym celem projektu jest zwiększenie szans cudzoziemców na integrację społeczno-zawodową w Warszawie. Cel realizujemy poprzez organizowanie i prowadzenie specjalistycznego wsparcia dotyczącego obszaru rynku pracy.
Portal Rynekpracy.org jest kontynuacją portalu Bezrobocie.org.pl, który założony został przez FISE w 2003 roku w ramach projektu „Bezrobocie – co robić?” na zlecenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Na początku 2014 roku nastąpił relaunch portalu pod nowym adresem i z odświeżonym układem stron oraz nowymi funkcjonalnościami. Nowy adres i nazwa portalu (Rynekpracy.org) wynikał z uwzględnienia faktu, że zarówno FISE, jak i portal, poruszają się po wszystkich segmentach rynku pracy i osoby bezrobotne są tylko jednym z nich. Redaktorem naczelnym portalu jest Łukasz Komuda.
Projekty międzynarodowe na rzecz ekonomii społecznej i rynku pracy
Projekt baSE wpisuje się w Europejską Agendę Umiejętności (European Skills Agenda 2020) i został dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Erasmus+. Jest to jedno z kluczowych przedsięwzięć na poziomie UE, które zmierza do stworzenia nowego strategicznego podejścia do kształcenia i rozwoju umiejętności specyficznych dla sektora ekonomii społecznej. Działanie wpisuje się w „Plan działania dla ekonomii społecznej” (Social Economy Action Plan) opublikowany przez Komisję Europejską w grudniu 2021.
W projekcie baSE współpracuje 25 partnerów z 10 krajów Unii Europejskiej. Są to uczelnie wyższe, organizacje wspierające i sieciujące ekonomię społeczną na szczeblu krajowym i międzynarodowym, instytucje badawcze i szkoleniowe, eksperci sektora ES.
Projekt B.RIGHT SPACES opiera się na założeniu, że przestrzenie obywatelskie mogą być lepiej promowane i chronione przez współpracę lokalnych władz publicznych, organizacji pozarządowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i obywateli, zgodnie z zasadami dobrych praktyk. Przestrzenie obywatelskie służą jako bastiony aktywizmu obywatelskiego w Europie, wspierając działania demokratyczne, ochronę i promocję praw obywatelskich i politycznych, praw gospodarczych i społecznych.
Projekt SKI.F.T. jest po to, żeby zwiększać efektywność małych PES w kontekście zielonej transformacji. Ma na celu umożliwić małym i mikro przedsiębiorstwom ekonomii społecznej opracowanie zrównoważonych modeli biznesowych, opartych również na nowych technologiach jako elementach wspierających.
Pracujemy nad tym, żeby przedsiębiorstwa przemyślały swoją roli w relacjach z innymi podmiotami prywatnymi i publicznymi oraz rolę w tworzeniu lokalnych zielonych rynków i lokalnych łańcuchów wartości.