B.Right Spaces

O projekcie

Lepsze prawa w lepszych przestrzeniach obywatelskich. Zrozumienie, rozwój i tworzenie sieci przestrzeni obywatelskich w celu lepszej ochrony praw.

Projekt B.RIGHT SPACES opiera się na założeniu, że przestrzenie obywatelskie mogą być lepiej promowane i chronione przez współpracę lokalnych władz publicznych, organizacji pozarządowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i obywateli, zgodnie z zasadami dobrych praktyk. Przestrzenie obywatelskie służą jako bastiony aktywizmu obywatelskiego w Europie, wspierając działania demokratyczne, ochronę i promocję praw obywatelskich i politycznych, praw gospodarczych i społecznych.

bright spaces pobierz newsletter
Kliknij w obrazek, aby pobrać newsletter

Głównym celem projektu B.RIGHT SPACES jest rozwój kompetencji władz lokalnych, organizacji pozarządowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego (w tym organizacji ekonomii społecznej) w zakresie wspierania, rozwijania i ochrony przestrzeni obywatelskich oraz wzmacniania zaangażowania publicznego w dyskusje i praktyki dotyczące demokracji.

 W przestrzeniach obywatelskich zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne mogą w znaczący sposób angażować się w praktyki mające wpływ na rzecz politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego postępu swoich społeczności, równego dostępu do usług użyteczności publicznej, wolności wyboru zawodu i prawa do angażowania się w pracę, dostępu do uczciwych i sprawiedliwych warunków pracy.

 

PROJEKT ZAKŁADA NASTĘPUJĄCE DZIAŁANIA:

KROK 1 – OBSERWACJA I ANALIZA

Pytanie projektowe: Jakie są charakterystyczne cechy różnych przestrzeni obywatelskich w Europie?

W trakcie trwania projektu przeprowadzone zostanie badanie, mające na celu zrozumienie charakterystyk przestrzeni obywatelskich w Europie.

 Działania:

  • Badania terenowe, w tym ogólnoeuropejskie badanie rozpoznawcze w celu zidentyfikowania i przeanalizowania warunków, które wpływają na sukces istniejących przestrzeni obywatelskich.
  • Analiza literatury.
  • Mapowanie obecnych dobrych praktyk i modeli przestrzeni obywatelskich.
  • Lokalne „mapowanie” partycypacyjne.
  • Partycypacyjne badania ekspertów.

 

KROK 2 – NAUKA I TWORZENIE SIECI

Pytanie projektowe: W jaki sposób można wymieniać się dobrymi praktykami, aby zachęcić do rozwoju przestrzeni obywatelskich?

 Działania:

  • Policy Labs jako platformy do partycypacyjnej weryfikacji koncepcji i hipotez B.RIGHT SPACES, dotyczących promowania i ochrony przestrzeni obywatelskich.
  • Krajowe Policy Laby w formie warsztatów i grup fokusowych.

  • Międzynarodowe Policy Laby online w formie webinarów.

 

KROK 3 – WSPIERANIE PRZESTRZENI OBYWATELSKICH

Pytanie projektowe: Kim są kluczowi interesariusze w procesie powstawania oraz integracji przestrzeni obywatelskich?

Działania:

  • Utworzenie ponadnarodowej platformy internetowej B.RIGHT SPACES na rzecz rzecznictwa i ochrony przestrzeni obywatelskich, zawierającej kartografię zmapowanych przestrzeni obywatelskich UE, które dzielą się swoimi dobrymi praktykami.
  • Międzynarodowe wizyty studyjne i warsztaty, sprzyjające wzajemnemu uczeniu się i wymianie

ZAKŁADANE REZULTATY: 

  •  Raporty badawcze na temat charakterystyki przestrzeni obywatelskich w krajach objętych projektem oraz dynamiczne mapowanie przestrzeni obywatelskich w UE.
  • Wytyczne dotyczące ochrony i promocji przestrzeni obywatelskich oraz powstały w procesie realizacji projektu Manifest. Wytyczne zapewnią repozytorium dobrych praktyk, a Manifest będzie zawierał kluczowe punkty odniesienia dla ochrony i promocji przestrzeni obywatelskich, do wykorzystania przez społeczności, decydentów politycznych oraz organizacje.
  • Porozumienie na rzecz przestrzeni obywatelskich. Podczas Walnego Zgromadzenia REVES spotkamy się, aby przygotować i podpisać Porozumienie Przestrzeni Obywatelskich. Ten ważny dokument będzie reprezentować nasze wspólne zaangażowanie w pielęgnowanie i ochronę przestrzeni, w których członkowie społeczności mogą się spotykać, wyrażać swoje poglądy oraz angażować się w istotne społecznie działania.
  • Komisja REVES ds. przestrzeni obywatelskich (wspierająca przestrzenie obywatelskie w 14 krajach). Będzie to specjalna grupa powołania w ramach REVES, która skupi się na monitorowaniu i wspieraniu rozwoju przestrzeni obywatelskich, oferując wsparcie merytoryczne oraz zasoby dla społeczności. 
  • Rekomendacje dla władz lokalnych w celu promowania polityk, które chronią i wzmacniają przestrzenie obywatelskie, zapewniając, że pozostają one integralną częścią naszych społeczności i nadal wspierają demokratyczne zaangażowanie i dobrobyt społeczny.

Kanały informacyjne

Wiadomości z projektu:

Zespół

Julia Koczanowicz-Chondzyńska

koordynatorka

Pamela Leończyk

Pamela Leończyk

Specjalistka ds. projektu

Partnerstwo:

Projekt jest finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora/autorki (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub EACEA. Ani Unia Europejska, ani organ udzielający dotacji nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.

 
 

 

 

Skip to content