> Publikacje FISE

Ekonomia społeczna

Marta Lewandowska, wyd. FISE, 2013

Podręcznik stanowi próbę opisania modelu tworzenia partnerstw lokalnych, swoistej recepty umożliwiającej budowanie skutecznych i trwałych porozumień międzysektorowych, w oparciu o doświadczenia projektowe.

B. Juraszek-Kopacz, J. Szymańska, J. Zgierski, E. Żórawska, wyd. FISE, 2012

Lista zagadnień obowiązkowych, które należy przeanalizować przygotowując się do uruchomienia przedsiębiorstwa społecznego, tak aby pomysł na biznes społeczny przełożyć na realnie działający i skuteczny podmiot gospodarczy.

Praca zbiorowa, wyd. FISE, 2011

Atlas dobrych praktyk inkluzji społecznej i zawodowej zawiera obszerne omówienie ram prawnych inkluzji zawodowej w Europie oraz kilkadziesiąt opisów dobrych praktyk z kilkunastu krajów Europy.

red. Piotr Frączak i Jan Jakub Wygnański wyd. FISE, 2007/2008, 76 str.

Publikacja jest podsumowaniem doświadczeń i efektów pracy analitycznej w ramach projektu „W poszukiwaniu polskiego modelu ekonomii społecznej”, oraz zaproszeniem do dyskusji na temat kierunków rozwoju ekonomii społecznej w Polsce.

Innowacje społeczne

Krzysztof Alcer, Eliza Gryszko, Ewa Jakubowska, wyd. FISE, 2023

Krótka publikacja, w której podsumowujemy pracę Katalizatora innowacji społecznych. Opisujemy w niej m.in. nasze podejście do akceleracji innowacji społecznych. To doświadczenie może okazać się wspierające dla tych, którzy właśnie zaczynają swoją przygodę z tym sposobem pracy nad innowacjami.

Łukasz Komuda, wyd. FISE, 2023

Prognozowanie przyszłości rynku pracy jest bardzo trudne. Jeszcze trudniej jest wskazać zawody, w których pracownicy i pracowniczki będą szczególnie poszukiwani. Wiele przyszłych zawodów prawdopodobnie jeszcze nie istnieje, w innych potrzebne umiejętności będą się zmieniały.

Maria Świetlik, wyd. FISE, 2023

Publikacja dotyczy wdrażania innowacji społecznej „Pakiet Opieki Wytchnieniowej dla nieformalnych opiekunek i opiekunów osób niesamodzielnych”, którą opracowała i wdrożyła Blanka Długi, koordynatorka zespołu grupowej metody pracy socjalnej, a także inne osoby pracujące w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku.

Natalia Sarata, wyd. FISE, 2023

Ta publikacja pomoże Ci lepiej zrozumieć, czym jest wypalenie, jak mu przeciwdziałać i jak reagować, gdy pojawią się pierwsze symptomy.

red. Eliza Gryszko, Aleksandra Kot-Staniszewska, wyd. FISE, 2023

Kalendarz z tekstami i przykładami innowacji społecznych dotyczącymi dostępności. 

Rynek pracy

Joanna Koral, wyd. FISE, 2009

Biuletyn zawiera opis outplacementu (programu ułatwiającego zwalnianym pracownikom podnoszenie kwalifikacji i zmianę pracy, oraz zapewniający pracodawcom płynną działalność) jako narzędzia używanego w walce z bezrobociem.

Ilona Gosk, Magdalena Klaus, Magdalena Huszcza, wyd. FISE, 2006, 91 str.

Publikacja składa się z 6 rozdziałów, w tym: Projekty aktywizacji zawodowej bezrobotnych kobiet, Agencje zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych, Osoba chora psychicznie w zatrudnieniu przejściowym, Romskie integracyjne spółdzielnie socjalne.

Piotr Olech, wyd. FISE, 2006, 38 str.

W związku z ogólnym deficytem badań w zakresie problematyki bezdomności, trudno określić skalę bezrobocia wśród bezdomnych. Organizacje pozarządowe szacują, że około 70% – 90% ludzi bezdomnych pozostaje bez pracy.

Partycypacja obywatelska i społeczeństwo obywatelskie

Wojciech Walczak, wyd. FISE, 2016

Publikacja o współpracy między organizacjami pożytku publicznego (OPP) a agencjami reklamowymi i domami produkcyjnymi w celu tworzenia dobrych jakościowo, technicznie i kreatywnie kampanii społecznych, które mogłyby być wyemitowane w ramach bezpłatnej puli czasu dla OPP w mediach publicznych.

Agata Urbanik, Zofia Boni, Julia Koczanowicz-Chondzyńska, wyd. FISE, 2011, 70 str.

Zbiór dobrych praktyk w zakresie współpracy władz z obywatelami przy tworzeniu polityk publicznych pogrupowane w obszarach: strategie rozwoju, środowisko naturalne, planowanie przestrzeni, budżet partycypacyjny.

wybór i opracowanie: Jolanta Zientek-Varga, Marta Lewandowska, wyd. FISE, 2011, 90 str.

Jeden z owoców projektu Moja Polis, publikacja zawierająca fragmenty prac uczestników szkoleń “Budowanie współpracy”, organizowanych przez FISEu. Mogą z nich skorzystać inne samorządy lokalne, traktując je jako inspirację.

red. Oktawiusz Chrzanowski, Ewa Rościszewska, Jolanta Zientek-Varga, wyd. FISE, 2013

W publikacji od strony praktycznej przedstawione są doświadczenie i wiedza, zdobyte w kontaktach z polskimi i zagranicznymi przykładami partycypacji, oraz mądrość tych, którzy doświadczyli współpracy z obywatelami z każdej strony.

Skip to content