Rok 2020 zmienił nas, zmienił społeczeństwo, kraje, świat. Mieliśmy do czynienia z problemami, których nie mogliśmy sami rozwiązać, gdzie nie mieliśmy wpływu na bieg wydarzeń. Nie było wszystkim lekko, najgorzej w tej sytuacji było migrantom i migrantkom, uchodźcom i uchodźczyniom. Szczególnie tym, którzy przyjechali do Polski kilka miesięcy przed epidemią. Nowo przybyli migranci nie mieli czasu na adaptację, nauczenie się języka, znalezienie pracy… w związku z czym zostali zmuszeni do powrotu. Według danych Ambasady Ukrainy w Polsce w pierwszych tygodniach epidemii na Ukrainę wróciło ponad 80 tys. Ukraińców. Ci, którzy mieszkają w Polsce od kilku lat, trzymali się jak mogli. Nie było to łatwe. Jeden po drugim tracili pracę, ale nie nadziei.

Niektórzy stracili pracę, inni zaczęli pracować mniej. Według badania przeprowadzonego przez firmę EWL, niemal 40% cudzoziemców, którzy pozostali w naszym kraju po wybuchu pandemii, zostało zmuszonych, by w jej trakcie zmienić zakład pracy, a niemal 1/3 – branżę zatrudnienia. 

Ale migranci i uchodźcy to specyficzna kategoria na rynku pracy. Mimo trudności zazwyczaj dość szybko dostosowują się do nowych realiów. Rynek pracy w czasie krajowego lockdownu (i teraz) wygląda dramatycznie. Podczas pierwszej fali pandemii liczba publikowanych ogłoszeń o pracę drastycznie spadła. Jak wskazuje lipcowy raport Grant Thornton „Rynek pracy w czasie COVID-19”, w kwietniu liczba nowych ofert pracy była o 51 proc. niższa w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, a w maju – o 41,6 proc. W lipcu pracodawcy opublikowali ich o blisko 1/5 mniej.

Ten „inny” rok jest stress-testem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Pracownicy-migranci teraz jeszcze chętniej i szybciej chcą się uczyć nowych kompetencji. Ponieważ zdają sobie sprawę, że w razie problemów muszą sobie poradzić na rynku pracy, a sytuacja może zmienić się z dnia na dzień.

Koronawirus, pandemia, samoizolacja stały się wyzwaniem dla nas wszystkich. 

Ale nasi bohaterzy i bohaterki nie poddali się, pokonali trudności, nauczyli się czegoś nowego, zdobyli nowe umiejętności i wiedzę. Ci ludzie inspirują i motywują. 

 

Poznajmy ich i posłuchajmy czym się z nami podzielili.

“Pod czas kwarantanny miałem wzrost obciążenia w pracy, ale też więcej swobody – jeździłem do pracy w pustych autobusach, gdy inni byli zamknięci w domu i pracowali zdalnie.”

“Straciłam pracę ale udało się pozyskać ciekawy staż i szlifować nowe umiejętności oraz pracować w środowisku z osobami niepełnosprawnymi.”

“W czasie pandemii nauczyłam się doceniać czas i radość każdego dnia, cieszyć się życiem tu i teraz! 😊

“Nie straciłam pracy – i to super. Ukończyłam kurs Manager gastronomii i z wiarą idę w kierunku spełnienia swoich marzeń i celów.”

“Kwarantanna zmusiła nas do zatrzymania się, nastąpiła ponowna ocena wartości, przyszło zrozumienie, że nic nie jest trwałe. Zaczęliśmy szukać nowych możliwości rozwoju biznesu, słuchaliśmy różnych webinariów, czytaliśmy książki o samorozwoju, biznesie i psychologii pieniądza. Opanowaliśmy nowe programy komputerowe, pogłębiliśmy poziom znajomości języków obcych.”

“Wykorzystałam czas pandemii na swoją korzyść. Przez krótki czas nauczyłam się online języka polskiego, ukończyłam zdalnie kurs z rachunkowości w Warszawie i rozpoczęłam naukę na uniwersytecie. Wzięłam udział w targach pracy i w rozmowie kwalifikacyjnej online. Teraz pracuję i studiuję zdalnie. Nauczyłam się o sobie, że nie zawsze wszystko idzie według mojego planu, ale trzeba szybko przystosować się do zmian i nie brać wszystkiego sobie do serca, być na pozytywie!”

“Aktywnie szukam pracy i nowej drogi zawodowej. Mam w sobie dużo energii i motywacji aby podjąć się nowych wyzwań.”

“Pracowałam i pracuję cały czas zdalnie. I tak jest dla mnie ok. Podczas kwarantanny wydziergałam 3 swetry, 4 pary skarpet, nie udało mi ułożyć puzzli i do tego przytyłam 6 kilogramów 😉.”

(autorka: Oksana Denysyuk.)

Zdjęcia @Alicja Szulc

 

PUNKT INFORMACJI ZAWODOWEJ DLA CUDZOZIEMCÓW. Projekt realizowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

 

Wyślij wiadomość do FISE

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE!

Zostaw nam swój e-mail i pozostańmy w kontakcie!

Jesteś z nami

POŁĄCZONA? POŁĄCZONY?

Zostaw nam swój e-mail i pozostańmy w kontakcie!